Disavow tool naozaj funguje

V minulom článku  som spravil preklep v názve nástroja od Googlu, ktorý slúži na dištancovanie sa od škodlivých odkazov. Bol som na to upozornený, opravil som to a dnes som  sa rozhodol, že o ňom  napíšem viac. Volá sa  Disavow tool a úvodné omáčky o funkcii atď vynechám.

 

Najdôležitejšia je forma

Ak chcete mať aspoň akú takú šancu, že vo vašom prípade bude Disavow tool fungovať podľa očakávania, je potrebne dodržať niekoľko pravidiel. Najdôležitejší je správny formát súboru, pomocou ktorého odosielate údaje. Musí ísť výhradne o jednoduchý textový súbor (.txt), žiadne wordovské dokumenty ani excelovské tabuľky.  Kódovací jazyk musí byť buď UTF-8 alebo 7-bit ASCII.

Do tohto textového dokumentu následne zadávate URL adresy, na ktorých sa nachádzajú škodlivé odkazy smerujúce na váš web. V jednom riadnu nesmie byť viac ako jedna URL.  Ak sa chcete dištancovať od odkazov z celej domény, dajte pred URL  operátor „domain:“

Prázdne riadky nespôsobujú problémy. Ak máte potrebu pridať aj poznámky k odkazom, môžete tak urobiť v samostatných riadkoch. Musíte ale na začiatku použiť znak # (alt + 3 + 5). Riadky s týmto znakom na začiatku budú ignorované. Slúžia len pre prípadnú manuálnu kontrolu súboru pracovníkom Google. Treba si ale uvedomiť, že tento súbor neslúži na zasielanie básničiek a esejí.

 

Príklad:

#weby adminov, ktorý nevyhoveli žiadosti o odstránenie odkazu domain:najlepsiprwebnasvete.sk (bez http://, bez www.)
domain:druhynajlepsiprwebnasvete.sk
domain:tretinajlepsiprwebnasvete.sk

#komentárový spam
http://www.blogjankahraska.sk / kategoria / clanok.php
http://www.blogpetramrkvicky.sk / kategoria / clanok.html

Osekajte to poriadne

Nie skalpelom, ale mačetou. Tak by ste mali pristupovať k prečisteniu vášho odkazového profilu.  Dištancujte sa od všetkých odkazov, ktoré sú pochybné. Buďte nemilosrdný.

Určite si stránky a frázy, ktoré to odniesli najviac a zamerajte sa na odkazy smerujúce na postihnuté stránky. Zbavte sa aj odkazov s anchor textami, pri ktorých zaznamenávate rapídne poklesy v SERPe.

 

Kedy môžem čakať výsledok?

Ak použijete Disavow tool korektne, výsledky sa dostavia. Treba si ale počkať až na update algoritmu. Nezáleží na tom, či prebehne update Penguina alebo Pandy.  Pomôcť vám môže ktorýkoľvek bez ohľadu na to, ktorý vás dostal.

 

Naozaj to funguje

Názor že Disavow tool nefunguje je rozšírený a má veľa zástancov aj z radov SEO odborníkov. Podľa mňa ide ale iba o jeho nepochopenie. Tento nástroj funguje, len ho treba vedieť používať.  Existuje už viacero úspešných štúdií, ktoré účinok tohto nástroja potvrdzujú. Zaujímavé sú aj články napríklad  na searchenginejournal.com alebo na hiswebmarketing.com . Po slovensky napríklad na blog.pizzaseo.com tu a tu.

 

Video na túto tému

 

Odkazy:

pridaj hodnotenie

4 komentáre

 1. Pavel Ungr píše:

  Můžu se zeptat kde jsi přišel na tu informaci, že to zřeknutí se funguje až po další updatu panda/penguin? Párkrát jsem to taky četl, ale nezdá se mi to. Myslíš, že to platí i na posouzení opraveného webu původně penalizovaného bez použití disavow tool?

  • Začiatkom roka som použil tento nástroj na dva weby s čiastočnou penalizáciou. Nič viac som pre weby nespravil okrem disavow toolu. Najprv nič a pri poslednom update penguinu sa návštevnosť vrátila do stavu spred roka. Tak som sa o to začal troška viac zaujímať. Všetky dôveryhodné zdroje, na ktoré som narazil reportovali zmeny (kladné alebo záporné) vždy až po update algoritmu.

   Pri manuálnej penalizácii a pri žiadosti o znovuposúdenie sú ale zmeny že vraj viditeľné už do cca 14 dní. ale s týmto druhom penalizácie nemám osobnú skúsenosť.

   Ak pominú dôvody na penalizáciu, tzn ak sa odstránia všetky škodlivé odkazy a získajú ja nové, prirodzené, myslím že aj tak penalizácia pominie až po ďalšom update. Neviem to ale s určitosťou. Usudzujem len s dostupných info.

   Odstránených penalizácií nie je moc. často ani nie je možné presne určiť, čo prispelo k odstráneniu penalizácie, pretože je väčšinou potrebné zmeniť celú politiku webu. A ten, komu sa podarí zbaviť penalizácie, si cestu nechá pre seba.

   Momentálne som použil nástroj pre zopár ďalších webov tak uvidím, či sa niečo pri ďalšom update udeje. Ešte že mám toľko webov s penalizáciou :-)

   Ak by niekto vedel o odstránení algoritmickej penalizácie aj mimo update algoritmu, mohol by sem hodiť koment. Určite by dodal trošku nádeje pre ostatných :-)

 2. Tomáško píše:

  Ja som čakal 6 týždňov od odoslania žiadosti na znovuposúdenie webu. Potom mi prišiel mail, že web už nie je na zozname porušujúcich pravidiel alebo niečo také. Do indexu sa dostal za 3 dni.

 1. 13.07.2013

  […] jsem tušil, že to se zotavením z penalizace nebude tak jednoduché, jak jsem si dříve myslel. Článek Tomáše Polakoviče mi moji hypotézu jen potvrdil a nevěděl jsem pouze, který update může způsobit zotavení. […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *