Lajkovaním obrázkov na FB súťaž nevyhráte

Súťaže na facebooku sa rozmohli ako huby po daždi. Sľubujú nám pekné výhry za jedno kliknutie. Nie je to lákavé? Stačí označiť, že sa vám páči fotka, článok alebo stránka a možno práve vy budete ten šťastný, kto vyhrá. Ale je naozaj pravda, že sa v takýchto súťažiach vyhráva? Myslíte si, že ak budete zdieľať obrázok alebo sa stanete fanúšikom stránky, budete zaradení do žrebovania? Myslím, že nie. Moju teóriu podporuje aj znalosť  možností , ktoré facebook reálne ponúka. Pozrite sa, prečo v súťažiach na facebooku  nevyhráte.

 

Admin nevidí všetkých

Staň sa fanúšikom, pridaj fotku na našu nástenku, LIKE-ni. To je len zopár funkcií, ktoré sa zneužívajú v prospech súťaží. Populárne sú aj súťaže o jubilejného fanúšika stránky. Treba si však uvedomiť, že nie je možné dostať sa k zoznamu všetkých fanúšikov stránky, iba k počtu cca 300-500 fanúšikov. Ak teda niekto sľubujete, že budete žrebovať z celkového počtu fanúšikov, ktorý je vyšší ako 500, svoj sľub reálne dodržať nemôže.

 

Nastavenie súkromia vo FB profile

Niektoré súťaže sú založené na zdieľaní obrázkov, ktoré admin pridá na nástenku. Občas je okrem tejto podmienky zapojenia sa do súťaže potrebné aj komentovať obrázok slovom „zdieľam“ či dať LIKE danej fanpage. Tu sa dostávame k nastaveniam Facebook súkromia. Pokiaľ máte nastavené súkromie len pre priateľov či nejaký užší okruh, administrátor nemôže Vaše zdieľanie vidieť. Vynára sa otázka, či Vám to stojí za to, aby ste súkromie zmenili na verejné a do súťaže sa zapojili (zapojíte sa samozrejme aj do ďalšej a ďalšej, pretože Vás pohltí „výherná“ eufória). Stanete sa tak reklamnou plochou na zdieľanie rôznych súťaží a obrázkov. Takých priateľov si ja osobne vymazávam s friendlist-u a čo Vy?

 

FB stránky  so súťažou môžete nahlásiť

Ak na takúto súťaž narazíte, môžete ju nahlásiť (priamo na danej facebook stránke). A to najme preto, že sa jedná o podvod a o zjavné porušenie FB pravidiel. Majiteľ FB  stránky  sa snažil vyťažiť z neznalosti užívateľov internetu a nezaslúži si nič iné, ako poriadne ponaučenie.

 

Sumár na záver

 • Admin nevidí všetkých fanúšikov ani keby chcel.  Vyberať môže len z určitého počtu, ktorý mu facebook ponúka.
 • Nastavenie súkromia často znemožňuje prípadné kontaktovanie výhercu.
 • Väčšina súťaží nemá reálne výhry. Často ide iba o lacnú formu propagácie malých firiem.
 • Výhercovia bývajú často vopred vybratí
 • Podvodné súťaže, ktoré sľubujú výhru za zdieľanie,  treba nahlasovať.

 

Ďalšie zdroje na túto tému:

pridaj hodnotenie

5 komentárov

 1. Amalka N. píše:

  Skúste pozrieť stránky zaujimavosti.net a hoax.sk, sú toho plné. Stále upozorňujú na takéto podvody. Hlavne tam je popísané presne, prečo a ako to robia. Skrátka len získať ľudí, lajky a viralitu. Nechápem viralite ako funguje ale chápem, že sa moja činnosť zobrazuje priateľom. Treba to zastaviť. Treba, lebo mi chodia rôzne pozvánky od kamarátov a ja to nechcem. Vidím čo zdieľajú a okrem bordelu s rôznymi kúskami iných fotiek a nápisov sú am aj tie hnusné veci že DAJ LIKE a dáš 1 EURO na hladujucich cez UNICEF. to neni možné.

 2. martin píše:

  Ahoj, prosim Vas ako nahlasit sutaz, ktora je proti pravidlam? V clanku uvadzate moznost nahlasit, tak by som rad vedel ako na to.
  Pretoze v moznosti report sa nenachadza nieco ako nahlasit sutaz…

 3. julianakucharova píše:

  Ahojte, dá sa vyhrať lajkovaním na kníhkupectve bux.sk, čo je síce reklama, no celkom by som to nezahadzoval ako nereálne. V roku 2013 som vyhral HRY O ŽIVOT, výbornú knihu a idem si ju druhý krát prečítať, preto na to reagujem.

  Ale to nahlasovanie. Malo by to pomôcť, no treba spojiť sily. Tu je zoznam hriešnikov, ktorých by mal konečne niekto zničiť a označiť a zahodiť. Vieme sa dohodnúť, že by sme sa spoločne podujali na ich pooznačovaní? Aj vrátane toho blázna s Ferrari, ktorému to pár krát prešlo ale ani to nebol originál? zn.sk/facebook-je-plny-falosnych-sutazi-co-maju-spolocne
  je to celkom zarážajúce, že už som dnes ráno nahlásil a jednu z nich som nahlásil aj pred pol rokom a je stále online. Nechcem tu postovať linky na tie špiny, tak prepáčte link na zoznam. Keď desiati označíme, hádam sa Facebook pohne. Koľko treba?
  Vážna otázka – koľko nahlásení treba?

 4. julianakucharova píše:

  výborný postreh o tom súkromí, ak mám raz nastavené súkromie, tak ma predsa nemôže kontaktovať s vyhodnotením. Toto mi nikdy nenapadlo!

 5. julianakucharova píše:

  Ahojte, prikladám aktuálny prípad – podvodník túto súťaž udržuje rovnakou fotografiou už po niekoľký krát. Podrobne popísané: zn .sk/facebook-stranky-so-sutazami-slubuju-iphone-100x-nie/
  Ak ta máte nejakých priateľov, varujte ich.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *