Penguin 2.0 – Zbavujeme sa penalizácie

Stať sa to môže hocikomu. Algoritmus vyhľadávača Google usúdi, že vaše stránky nezodpovedajú jeho pravidlám (odporúčaniam) a dostanete postih v podobe rapídneho zhoršenia pozícií vo výsledkoch vyhľadávania. Ak je toto aj váš prípad, teraz už nezáleží na tom, či ste pravidlá porušovali zámerne alebo nevedome z neznalosti. Teraz je hlavné zbaviť sa tejto penalizácie.

 

Prečo som bol penalizovaný

Aktualizácia algoritmu Penguin 2.0 je zameraná hlavne na skúmanie odkazového profilu stránok. Ak na vaše stránky vedú odkazy z nekvalitných, nerelevantný webov je pravdepodobné, že ste sa snažili umelo manipulovať s výsledkami vyhľadávania. Medzi odkazy, ktoré toto spôsobujú patria najme:

 • Komentárový spam
 • Pätičkový spam
 • Príliš veľké množstvo site-wide odkazov
 • Príliš veľa odkazov smerujúcich na domovskú stránku
 • Veľa odkazov s rovnakým  anchor textom
 • Odkazy z nerelevantných webov

 

Najprv popracujte na obsahu

Tento prvý krok, ktorý tu spomeniem, sám o sebe nemá vplyv na odstránenie penalizácie. Podľa mňa je ale veľmi dôležitý. Reč je o prehodnotení kvality vášho webu ako takého. Aj keď je hlavným dôvodom postihu vášho webu nekvalitný odkazový profil neznamená to, že by ste nemali popracovať na obsahu webu.  O tom, že obsah by mal byť kvalitný, unikátny a prínosný sa hovorí všade ale aj napriek tomu sa tieto odporúčania často ignorujú.  Duplicitný či dokonca chýbajúci obsah na webe je vždy veľkým problémom.

 

Skontrolujte si ON-PAGE faktory

Aby ste predišli oštítkovaniu vášho webu ako spamového, mali by ste klásť dôraz aj na odporúčania Google ohľadom ON-PAGE faktorov. To znamená, vyhnite sa preplňovaniu textu kľúčovými slovami, Nadpisy v texte voľte s ohľadom na užívateľa a nevyberajte len vysoko hľadané kľúčové slová, používajte multimédiá atď.  atď. Jednoducho povedané, nepreoptimalizujte si svoj web.

 

Skontrolujte a upravte si Odkazový profil

No a dostali sme sa k bodu, ktorý je najdôležitejší aj keď v tomto článku je až na treťom mieste. Tento tretí krok ovplyvní, či a ako rýchlo sa zbavíte penalizácie. Kľúčom úspechu je určiť, ktoré odkazy smerujúce na váš web spôsobujú problémy.  Ako som už vyššie spomenul,  ide hlavne o odkazy z patičiek webov, site-wide odkazy, odkazy z komentárov, odkazy z webov určených primárne na získavanie odkazov, odkazy z webov s priveľkým počtom odchádzajúcich odkazov.  Faktorov na posúdenie je veľmi veľa a určiť, ktorý odkaz je prínosný a ktorý škodlivý je náročné. Výsledkom vášho bádania bude zoznam škodlivých odkazov, ktoré sa budete snažiť odstrániť alebo pozmeniť.

Môže sa napríklad stať, že máte príliš veľké množstvo odkazov  smerujúcich na domovskú stránku. Tieto odkazy, ak sú umiestnené kvalitných stránkach, neodstráňte, len ich pozmeňte. Zmeňte smerovanie na stránku, ktorá je niekde hlbšie v štruktúre vášho webu. Najlepšie je vyhnúť sa aj odkazovaním na hlavné kategórie.  Rovnaké pravidlo platí aj pre preoptimalizované anchor texty.

 

Dlhý boj s prečistením odkazového profilu

Odstraňovanie odkazov z cudzích webov  nie je ničím jednoduchým.  Kontaktovať každého admina zvlášť je naozaj behom na dlhú trať. Stretnete sa najme s problémom, že s vami nebudú majitelia stránok komunikovať.  Najme ak sa jedná o spamové automatické weby (typicky free PR weby), ktoré bežia automaticky bez zásahov majiteľa. Nenechajte sa ale odradiť a pokúšajte sa kontaktovať danú osobu aj viac krát. Niekedy bude nutné dohľadať kontakt cez registrátora domén, niekedy budete musieť zdvihnúť telefón a majiteľovi zavolať. Môžete si byť istý, že vás to bude stáť veľa úsilia.

 

Použitie Disavow tool sa odporúča

Dobre známy nástroj priamo od Googlu pre webmastrov s názvom disavow tool umožňuje dištancovať sa od škodlivých odkazov. Ide o nástroj,  ktorého použitie vo väčšine prípadov nezaznamenalo požadovaný účinok a veľa odborníkov si myslí, že nefunguje tak, ako je propagovaný. Aj napriek tomu sa nájde dosť názorov, že použitie tohto nástroja má opodstatnenie. Tak prečo ho nevyužiť. Priamo v GWT nahráte súbor, ktorý obsahuje zoznam odkazov, od ktorých sa chcete dištancovať. Pridajte sem nielen tie, ktoré sa vám nepodarilo odstrániť ale aj tie škodlivé odkazy, ktoré ste už odstránili. Čo ale môžem konštatovať s istotou, použitie tohto nástroja bez predchádzajúceho odstránenia aspoň časti škodlivých odkazov je neúčinné.

 

Žiadosť o znovuposúdenie webu

Google dáva možnosť požiadať o manuálne znovuposúdenie webu, ak bol postihnutý penalizáciou. Táto možnosť je ale určená pre weby, ktorých postihla ručná penalizácia, nie penalizácia updatom algoritmu. Takže v našom prípade nie je potrebné túto žiadosť vypĺňať. Pracovníci Google vám totiž neudelia výnimku, ak faktory ovplyvňujúce penalizáciu pretrvávajú.  Ak by ste ale potrebovali poslať túto žiadosť, najprv si pozrite odporúčania odborníka na SEO tu : http://blog.bloxxter.cz/jak-spravne-poslat-zadost-o-nove-posouzeni-webu-u-google-reconsideration-request/

 

 

Manuálna vs Penalizácia algoritmom

Aby sme vedeli určiť, či požiadať o manuálne znovuposúdenie webu, je potrebné vedieť, aký typ penalizácie náš web postretol.  Faktorov, podľa ktorých sa to dá určiť je viacero. Pri penalizácii algoritmom nedostanete výstrahu vo vašom GWT, pri manuálnej ano. Algoritmická penalizácia je väčšinou spojená s určitým dátumom, kedy nastala jeho aktualizácia (zoznam aktualizácií ). Nie je to ale pravidlo. Aj algoritmickú penalizáciu môžete dostať kedykoľvek, napríklad v priebehu nekvalitného aktívneho linkbuildingu.  Ďalším znakom postihnutia penalizáciou algoritmu je jej lokálny dopad na web. Algoritmická penalizácia nezasahuje web ako celok ale jeho jednotlivé časti/podstránky. Manuálna penalizácia zasahuje web ako celok.

 

Vytvorte si dlhodobý plán

Aj keď  ste vykonali všetky kroky spomenuté vyššie, stále nemáte vyhraté. Bude potrebné, aby ste zmenili váš prístup k vášmu webu. Pridávajte pravidelne kvalitný obsah, praktizujte kvalitný, pravidelný  linkbuilding, vyhnite sa akémukoľvek typu spamu. Majte dlhodobý cieľ.  Nové,  kvalitné odkazy z autoritatívnych webov  sú pre zotavenie webu veľmi dôležité. Netreba zabúdať ani na sociálne média. V dnešnej dobe hrajú na internete a hlavne v online marketingu dôležitú úlohu. A to čo ľudia aktívne zdieľajú na sociálnych sieťach bude s najväčšou pravdepodobnosťou niečo, čo stojí aj Googlu za pozornosť.

 

Koľko trvá zbavenie sa penalizácie

Asi to nebude také rýchle, ako dúfate. Odstránenie škodlivých odkazov a priebežné získavanie nových kvalitných odkazov zaberie určitý čas.  Odporúčam začať čo najskôr a pri najbližšom update algoritmu sa možno dočkáte pozitívnych správ aj vy.

 

Tip na záver: Ak si neviete rady s následkami, ktoré napáchal Penguin na vašom webe, skúste kontaktovať špecialistu na penalizácie Filipa Podstavca, možno vám poradí aj zadarmo J. Viac na webe http://www.penalizace.cz/

 

Na túto tému odporúčam prečítať si aj:

 

Komentáre každého typu  vítané

pridaj hodnotenie

9 komentárov

 1. Pavel Ungr píše:

  Byl jsme příjemně překvapený, moc dobrý článek.

 2. Ďakujem Pavle. Pochvala od odborníka tvojho formátu poteší dvojnásobne.

 3. aumex píše:

  Diky za navod. Vypada to, ze jsem intuitivne zvolil spravny postup, coz me tesi. Kdybys byl ochoten poskytnout mi nejake tipy konkretne pro muj web, budu moc rad. Klidne zde ci na mailu…

  A otazka na zaver. Penalizace algoritmem se pozna jen padem pozic nebo spadne i rank atd?

  • Lukáš píše:

   Moje dva weby to tiež schytali ale viditeľný PR sa nezmenil. Najhoršie na tom je, že asi nedokážem odstrániť tie spamové linky v dostatočnom množstve. Budem musieť použiť ten nástroj na dištancovanie sa od odkazov a dúfať, že to pomôže.

   Keby to ale bola všetko moja vina, tak to berem. ale ja som si registroval domény, ktoré už mali zlý odkazový profil. som si to neskontroloval lebo ma ani nenapadlo, že by mi to mohlo niekedy uškodiť.

 4. Martinko Klingáčik píše:

  Ja by som chcel spomenúť ďalšie dva spôsoby, ako sa dá získať stratený trafik naspäť.

  1.Kúpiť novú doménu, skopírovať obsah pôvodného webu a presmerovať celý web okrem HP. Na pôvodnej doméne nechať bežať iba HP, nepresmerovávať. Nový web by mal získať pôvodné pozície a návštevnosť, ako pred penalizáciou

  2.nastaviť na web dočasne zákaz indexácie. Následne z časti pomeniť obsah na webe a znovu povoliť indexáciu. Web by mal začať ako keby od nuly, takže bez penalizácie.

  Ani jeden z vyššie spomenutých spôsobov som osobne nepraktizoval, ale čítal som, že fungujú. Ak niekto vyskúša, dajte vedieť

  • No tak tento spôsob nevyzerá, že by patril medzi také, ktoré sa páčia googlu . Či už by to fungovalo alebo nie, ja by som sa do toho nepúšťal. V konečnom dôsledku človek dopadne ešte horšie. Skratky k úspechu nevedú. Teda myslím k trvalému.

 5. Lukáš Pítra píše:

  Dobré počtení k odkázání .. vidím, že aj bratia na Slovensku se s tvorbou činí :-)

 1. 17.07.2013

  […] s výsledkami bude algoritmom vyhľadávača skôr či neskôr odhalená a váš web bude nejakým spôsobom penalizovaný (znevýhodnený vo výsledkoch […]

 2. 26.08.2013

  […] Nejhorší možnou variantou je úplné vyřazení celé domény. Existují dva druhy penalizace: algoritmická a manuální. Na začátku je důležité zjistit, zdali se skutečně jedná […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *