Peter Chodelka nielen o Digitálnych Nomádoch

Dnes tu máme  rozhovor s človekom, ktorého pôsobenie v oblasti online marketingu môže byť inšpiráciou pre každého z nás. Pozrite sa, ako Peter pracuje, podniká a relaxuje.

 

JA: Prečo si sa rozhodol podnikať v ČR a neostal na Slovensku?

PETER: Čo sa týka samotného podnikania,  bola to predovšetkým otázka byrokracie. Začínali sme s bratom s predajom doplnku výživy a rozhodovali sme sa medzi Slovenskou a Českou republikou. Keď sme si však zistili, čo všetko je potrebné pre predaj výživových doplnkov na Slovensku a čo v Čechách (kde stačí jednoduché oznámenie), voľba bola jasná.

 

JA: Ako vyzerá tvoj pracovný deň?

PETER: Vstávam celkom neskoro, približne medzi osmou – pol deviatou. Po deviatej prídem do kancelárie, vybavím e-maily, uhradím faktúry, delegujem prácu a skontrolujem zostatky na účtoch :D. Potom sa vždy snažím spraviť niečo produktívne – PPC kampane, linkbuilding, pridávanie článkov do magazínov, úprava stávajúcich webov, popr. tvorba nových.

Medzi štvrtou a šiestou väčšinou odchádzam z kancelárie a buď idem na tréning (kettlebell, fitko) alebo domov. V piatky sa snažím pracovať čo najkratšie, prípadne nepracovať vôbec.

Istú dobu som pracoval aj z domu, ale nie je to veľmi produktívne. Preto sme si radšej prenajali kanceláriu a pracujem odtiaľ. Po príchode domov sa práce ani nedotknem ale ako každý podnikateľ nad ňou premýšľam takmer neustále.

 

JA: Aktuálne cestuješ. Povedz niečo o Digitálnych nomádoch.

PETER: Digitálny nomád je profesionál, ktorý dokáže pracovať z akéhokoľvek miesta na svete, k čomu mu postačí iba notebook a internet. Je to spojenie cestovania a práce. Povedal by som, že z časti ide aj o životný štýl.

U nás je takýto štýl pracovania zatiaľ nie veľmi nerozšírený a myslím si, že väčšina zamestnávateľov by Vás poslala kade ľahšie, ak by ste im navrhli, že budete pracovať z opačného konca sveta. Preto je väčšina nomádov na voľnej nohe (programátori, internetoví podnikatelia, copywriteri, designeri, prekladatelia).

V Čechách sa v tomto snaží robiť osvetu Robert Vlach, s ktorým sme momentálne na Kanárskych ostrovoch. Vytvoril komunitu ľudí, ktorí by radi vyskúšali nomádstvo, ale nechcú v tom byť sami.  Viac sa môžete dozvedieť na FB stránke Digitální nomádi .

 

Ak Vás nomádstvo zaujíma, odporúčam prečítať si knižku “4-hodinový pracovný týždeň”  od Tima Ferrisa. Je to kniha, ktorá kompletne zmenila môj život a povedal by som, že je takou „bibliou pre digitálnych nomádov“.

 

Foto z aktuálneho pracovného dovolenkovania na Kanároch:

peter-chodelka-1 peter-chodelka-2 peter-chodelka-3 peter-chodelka-4 peter-chodelka-5

 

JA: Snažíš sa všetko zastrešiť sám alebo veľa vecí deleguješ?

PETER: Snažím sa toho delegovať čo najviac. Momentálne to je asi 40/60. Za posledné dva roky som nadviazal spoluprácu s vyše 30-timi profesionálmi z rôznych oborov. Kompletne outsourcujem písanie textov (tzv. copywriting), grafiku, programovanie webov, preklady a v kancelárii máme brigádnika, ktorý nám odosiela objednávky a stará sa o chod kancelárie. Sám sa venujem predovšetkým marketingovým kampaniam (PPC, SEO, e-mailing), starám sa o náš vlastný affiliate program a upravujem si weby, popr. tvorím nové. Takmer všetky projekty mám postavené na WordPresse, takže pre tie menšie úpravy sa zaobídem bez programátora (stačí mi znalosť HTML a CSS).

 

JA:  Skús odporučiť troch kvalitných ľudí

PETER:

 

Tipy na dobrých copywriterov nájdete aj v mojom poslednom príspevku na blogu – http://www.chodelka.sk/kde-hladat-spolahlivych-copywriterov/ .

 

Čo plánuješ do budúcna?

Určite by som rád pokračoval v digitálnom nomádstve. Zistil som, že mi takýto životný štýl skutočne vyhovuje. Zatiaľ som zo zahraničia pracoval iba pár týždňov (5 týždňov cez leto z Bulharska a 6 týždňov sme na Kanárskych ostrovoch), rád by som teda vycestoval na dlhšiu dobu (aspoň 2-3 mesiace). Lákajú ma krajiny, akými je Španielsko, Južná Amerika, popr. Karibik. S ostatnými nomádmi uvažujeme, že pôjdeme cez leto na pár mesiacov do Mexika, tak uvidíme, či to vyjde.

Čo sa týka práce, zatiaľ plánujem pokračovať v internetovom podnikaní a v tvorbe pasívneho príjmu. Mám premyslených pár nových projektov, predovšetkým affiliate webov, ale plánujeme spustiť aj predaj nášho vlastného doplnku stravy.

Za posledné dva roky som rozbehol dosť veľa nových projektov, pričom nie všetky sa uchytili. Teraz už dokážem lepšie odhadnúť, ktoré projekty budú ziskové a ktoré nie.

 

 

Takže toľko rozhovor, ďakujem Petrovi, že si našiel čas.  Pred tým, ako začnete klásť otázky v komentároch, nezabudnite si pridať Peťa na Twitteri a do kruhov na Google+.  Nebojte sa pýtať aj na tému affilu, jeho web www.pozicka.sr je ukážkovým príkladom kombinácie obsahového a lead gen webu.

Peter Chodelka nielen o Digitálnych Nomádoch
5 (100%) 1 vote

10 komentárov

 1. Marina píše:

  Peťo a ty sa už neplánuješ vrátiť na Slovensko? Ani keď si založíš rodinu? Ono cestovanie s malými deťmi už asi nebude jednoduché. Inak ticho závidím, ja som svoju šancu na takéto cestovanie spojené s podnikaním už asi premrhala.

  • Chodelka Peter píše:

   Ahoj Marina, ďakujem za otázku. Na Slovensko sa vrátiť neplánujem (zatiaľ), ale momentálne žijem v Čechách, kde mi to celkom vyhovuje.

   Mám na cestovanie s deťmi trochu iný názor, myslím si, že keď človek chce, tak aj to sa dá. Digitálne nomádstvo nemusí byť vždy kočovníctvo a nevidím problém prenajať si byt na pár mesiacov v cudzej krajine a podnikať odtiaľ..aj s deťmi :) Dokonca aj teraz tu je s nami pár, ktorý tu je s 3-ročným synom :)

 2. Peter Hrušovský píše:

  Čo vlastne tvorí tvoj hlavný príjem? Nechávaš si platiť napríklad za správu PPC kampaní, živí ťa ešhop, Adsense, Affiliate?

  • Chodelka Peter píše:

   Ahoj Peter,

   momentálne ma žívia e-shopy a affiliate. Čo sa týka príjmov, tak je to tak 50:50, ale v poslednej dobe začína prevažovať affil. Za správu PPC si neplatím, spravujem si ich sám. Pár stoviek eur zarobím aj na AdSense, ale je to skor iba taký okrajový príjem.

   Minulý rok som robil aj poradenstvo pre malé firmy, s tým som už však skončil a venujem sa iba podnikaniu.

 3. Sabka píše:

  To je ako z rozprávky. Až sa mi veriť nechce, že je to také jednoduché. To je asi sen každého človeka prežiť takýto život. Možno je čas, aby si spustil cestovateľský blog :)

  • Chodelka Peter píše:

   Je to skutočne až tak jednoduché. Všetko to je v našej hlave a ak chceme, tak sa to dá zariadiť tak, aby sme spojili prácu s cestovaním :) Samozrejme, je to vhodné predovšetkým pre ľudí, ktorí nie sú odkázaní pri práci na jedno miesto, ale tých je v poslednej dobe stále viac a viac.

 4. Peter Švaral píše:

  Super rozhovor. Tim Ferris neskutočne inšpiroval aj mňa. A práve vďaka jeho knihe 4-hod pracovný cas som sa rozhodol vyskúšať to tzv. digitálne nomádstvo aj ja. Dám Vám radu, mesiac nestačí (za ten čas si akurát oťukáte krajinu) My sme sa teraz vrátili z Kostariky, kde sme s priateľkou pracovali po večeroch. Cez deň nám to proste nedalo, slnko nás vždy vytiahlo niekam na výlet, na pláž…na surf. Ale je to asi aj o pevnej vôli. Tak či tak, mysleli sme si, že budeme podstatne viac pracovať. Nabudúce pôjdem asi do Ruska, nech ma to počasie až tak von neťahá :-)

  Aký je Tvoj recept na to? Ako pracovať v krásnej krajine aj počas dňa? Každopádne držím palce, možno sa niekde “na potulkách svetom” stretneme :-)

  • Chodelka Peter píše:

   Určite súhlasím :)

   Tak asi by sa dalo povedať, že tu pracujem ako v Prahe cez leto. Jasné, že ma to láka vonku ale dá sa odolať :) Pár dní som síce strávil na pláži namiesto za počítačom, ale to k tomu patrí. Keďže dosť vecí delegujem, tak tých urgentných vecí zase toľko moc nemám a príjmy mi to neovplyvní.

   Inak Kostariku závidím, tiež by som sa tam rád pozrel :)

 5. Robert píše:

  Ahoj Petře, super rozhovor! Setkání s Tebou v Chiang Mai pro mě bylo inspirací! Jen tak dál, ať Ti to šlape!

 1. 27.10.2014

  […] Shodou okolností byl na začátku roku s partou digitálních nomádů na Kanárských ostrovech (www.tak.sk/peter-chodelka) a celé léto strávil na jihu Španělska v Malaze (www.chodelka.sk/malaga), takže má s […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *