Prečo sledovať exspirujúce domény

Denne exspirujú (áno, spisovne to je exspiruje a nie expiruje) stovky domén. Ako .SK, tak .CZ a tiež tisícky .COM a ostatných generických domén. Majitelia ich proste nezaplatia a prepadnú znova do voľnej zóny. Málokto si však uvedomuje, akú silu tieto domény majú a že sa ich často oplatí “oživiť”.

expirujuce-domeny

Domény majú už čo-to za sebou

Po exspirácii je jasné, že doména bola minimálne rok registrovaná. Čo sa s ňou však dialo? Bol na nej obsah? Má len jeden rok? Nielen toto všetko sa dá zistiť. Doména môže byť úplne prázdna, no mohol byť na nej niekoľko rokov spustený nejaký eshop, firemná stránka či magazín. Vtedy doména získa históriu, spätné odkazy a autoritu vo vyhľadávaní Google. A to je to, prečo tento článok píšeme.

Exspirované domény ako odrazový mostík pre organický traffic

Google vyhodnocuje poradie stránok podľa desiatok algoritmov a parametrov. To, ako to presne funguje, vedia dvaja ľudia na svete – zakladatelia Google :) Rôzne SEO agentúry a SEO “šamani” sa snažia poodhaliť to, čo je pre “Google dobré” a čo nie. Optimalizujú weby tak, aby sa dostávali v prirodzenom vyhľadávaní čo najvyššie.

Začať projekt s novou doménou bez histórie je celkom zábava. Na organický traffic treba čakať možno pol roka a niekedy aj rok. To všetko preto, lebo je projekt nový, je na novo registrovanej doméne a Google mu proste neverí. Ako to však obísť?

Domény s históriou sa uvoľňujú denne

Konečne sme pri tom. Denne exspirujú stovky domén, ktoré sú pripravené na nové projekty. Keď oddelíte “zrno od pliev”, získate pár krásnych domén, ktoré čakajú na využitie. Majú parametre, ktoré na nich umožňujú postaviť projekt ihneď a dajú lepšie východisko pre získanie organického trafficu.

 • Vek domény – čím staršia, tým lepšie z pohľadu Google
 • Počet backlinkov – koľko iných webov a odkazov na doménu vedie
 • Google Index – koľko má doména zaindexovaných podstránok v Google
 • Ranky – aké hodnotenie dostala doména od Google alebo napríklad MOZ
 • Obsah – aký obsah na doméne bol – to sa dá zistiť cez Archive.org
 • Social media – aktivita na sociálnych sieťach tiež hrá rolu z podľadu SEO

Áno, exspirované domény sa dajú využiť aj špekulatívne. Kúpiť doménu s názvom firmy, či dokonca viacerých firiem a ponúknuť im ju. Stačí sledovať ORSR a vyberať si vhodné domény na špekulácie.

Čo si o projekte myslia SEO špecialisti?

 • Staršie domény sú často vo výsledkoch vyhľadávača zvýhodňované oproti novým doménam. Platí to hlavne vtedy, ak na nich od začiatku bol nejaký obsah a neboli len odparkované a nepoužité. Preto takéto domény dajú projektu oveľa lepší odrazový mostík a výsledky sa dostavia ďaleko rýchlejšie, ako pri kúpe novej domény bez histórie. // Peter Svatoň, SEO špecialista VISIBILITY
 • Už viackát v minulosti som náhodne registroval doménu, ktorá mala návštevnosť a odkazovali na ňu iné weby. Niekedy dokonca veľké spoločnosti. Ak na takejto doméne vybudujete hodnotný obsah, podobného zamerania ako bol ten pôvodný, získate veľkú začiatočnú výhodu. Môžete objaviť aj skutočne excelentné kúsky, ktoré pôvodní majitelia nevedeli využiť. Reborn.domains je služba, ktorá vám v tomto pomôže. // Vladimír Rejholec, Internetový podnikateľ
 • Jedným zo spôsobov ako urýchliť, aby Google Vašu stránku začal indexovať vo vyhľadávačoch je práve zakúpenie domény s históriou. Tým mám na mysli dátum prvej indexácie (pozor, nie vek!) a spätné odkazy, ktoré na ňu vedú. Ak bol na doméne hodnotný obsah, ktorý Google indexoval a vedú na ňu relevantné spätné odkazy, tak môže byť takáto doména veľmi dobrým odrazovým mostíkom pre nový projekt. // Peter Chodelka, Internetový podnikateľ, prevádzkovateľ Pôžička.sr

Ako si to celé uľahčiť

Získať zoznamy exspirujúcich domén nie je zložité. Zložité však je, získať všetky parametre k doménam a potom to efektívne spracovať. Ak by ste to chceli robiť na dennej báze, tak by to zabralo niekoľko hodín. Preto sme pripravili projekt reborn.domains, kde vidíte exspirujúce domény až týždeň dopredu a hlavne, vidíte všetko potrebné od veku domény, cez backlinky až po screenshoty z minulého obsahu. Systém zatiaľ funguje na .SK a .CZ domény. Do 30.6. 2015 je otvorený pre všetkých zadarmo. Stačí sa pridať.

expirovane-domeny-na-email

 

detail-domeny-v-archive

zoznam-expirovanych-domen

pridaj hodnotenie

4 komentáre

 1. panZero píše:

  Sleduju volné cz domény každý den a přijde mi, že posledních pár měsíců už je to všechno hodně rychle přebraný a zůstávají domény bez odkazů, případně jen z katalogů “mesto-info.cz”. Občas se ale nějaký kousek urodí – miniweb na jedné exp. doméně mám na Googlu na prvních místech hned pár týdnů od spuštění.

 2. zlavove kody píše:

  Veľmi dobrý nástroj agentúram, no jednotlivcom by to stačilo na spolu pár hodín mesačne, prípadne jednorázovo vždy pri novom projekte

 3. lukas píše:

  Chcem sa spýtať ak sa jedná o zahraničnú doménu s dobrými parametrami, či po jej odkúpení a nauploadovaní Sk obsahu bude mať dobrý rank vo vyhľadávaní cez gooogle.sk ??

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *