Trik, ako písať dobré články

Dlho som hľadal spôsob ako zlepšiť svoje blogposty. Vyskúšal som takmer všetko. No nič mi neprinieslo také výsledky ako tento “trik”.

Najväčší objav som spravil približne pred rokom. Presný čas vám žiaľ nepoviem. Ale viem úplne presne, kde to bolo.

 

pisanie-na-pc

 

Brusel mi otvoril oči

Za všetko môže Brusel. S Dodom Vodičkom sme sa tam pripravovali na vyvrcholenie súťaže European Appcup 2013. O organizáciu podujatia sa staral Microsoft. Čakal nás výročný summit IAMCP a množstvo firiem a podnikateľov.

Mali sme za sebou náročný deň. Bol plný školení, koučingu, mentoringu a pripravovania našej súťažnej prezentácie. Dodo chcel po mne ešte jednu vec:

“Peťko, prosím ťa, napíšeš blog o tom, čo tu vlastne robíme?”

Na takúto otázku sa nedá povedať nie. Bol som na smrť unavený, ale pustil som sa do toho. Spísal som si všetky základné myšlienky. Spravil osnovu a celý príspevok vypracoval. Následne som ho obratom poslal kolegovi Tomášovi na kontrolu.

Takto som sa dopustil jednej obrovskej chyby. Chyby, ktorú robí 90 – 99% z vás. Viete o ktorú sa jedná?

 

Chyba, ktorú robí 90-99% blogerov

Neviem, či si to uvedomujete, ale písanie prác je jedna veľmi náročná vec. O to horšie spravíte, keď vaše dielo ihneď po napísaní publikujete. Asi si to neuvedomujete, ale váš príspevok tam ostane prakticky “navždy.”

 

Ako postupovať pri písaní?

Najprv si urobte výskum. Preštudujte si, čo bolo doteraz publikované na danú tému. Spravte si prieskum kľúčových slov, osnovu, a tak ďalej a tak ďalej.

Pripravte si úvod a záver. Vypracujte jadro. Na základe jadra upravte ostatné časti. Keď budete mať všetko hotové, tak prichádza najdôležitejšia vec. Vec, ktorá rozhodne o vašom úspechu alebo neúspechu…

Proste odolajte tomu obrovskému nutkaniu a nestlačte “publikovať”. Jednoducho si váš text uložte, zavrite a nechajte ho odstáť celý deň. Prečo treba nechať vaše príspevky odstáť?

 

 

Katastrofálne následky

Vďaka tomuto jednoduchému kroku budete písať oveľa lepšie články. Každý sa môže zlepšiť. Nezáleží na tom, či ste úplný amatér a píšete len pre zábavu, alebo skúsený profík.

Nie je v tom žiadne tajomstvo. Nebudem od vás pýtať peniaze. Len si dajte pohov na 24 hodín a venujte sa niečomu úplne inému.

Keď som sa ráno zobudil, tak ma v mojej mailovej schránke čakalo nemilé prekvapenie. Mail od Tomáša znel nasledovne:

“To si ty písal ten článok?”

Samozrejme, že ja! Kto iný? Veď aj Dodo ma videl, ako som to robil. Podvedome som sa na Tomáša veľmi hneval. Opodstatnenosť otázky som si uvedomil až oveľa pozdejšie.

 

Prechádzal som si naše staré príspevky na firemnom blogu. Narazil som na jeden, ktorý ma šokoval. Úplne som sa pri ňom zhrozil. Ty kokos, to aký brak sme dali von?

 

Samozrejme, že sa jednalo o TEN príspevok. Ten, čo som napísal v Bruseli. Bol príšerný, naozaj ako keby som ho nepísal ja. Doslova som sa za neho hanbil. Podvedome som sa Tomášovi ospravedlnil.

Ale prečo sa to stalo? Prečo som napísal taký brak?

 

V čase písania blogpostu z Bruselu som bol veľmi unavený. Už som ani poriadne nevnímal okolie. V takom stave sa celkom dobre píše, ale nahovno edituje. Však aj sám Ernest Hemingway sa vyjadril nasledovne:

“Write drunk, edit sober”

Vtip je v tom, že naša myseľ je sviňa. Robí si s nami čo chce. Veľmi často nás klame. Keď niečo napíšeme, tak veríme, že sme práve stvorili majstrovské dielo.

Konštrukcia viet sa nám zdá v pohode. Nevšimneme si, že nám písmenko dve vypadli alebo sme ich prehodili. Hrúbka sem, hrúbka tam, veď Word to za nás opraví, no nie?

Veruže nie! Dajte si povedať a nechajte vaše “veľdielo” odstáť 24 hodín a potom sa k nemu vráťte.

 

Čo upraviť?

Pevne verím, že toto nemusíme do detailov rozoberať. V stručnosti si len pripomenieme základné veci. Predsa len, opakovanie je matka múdrosti.

 

Aj ja sem tam zabudnem na niečo dôležité. Poďme na to:

 • Skontrolujte si gramatické chyby
 • Preklepy
 • Nadpisy
 • Štylistiku
 • Podnadpisy
 • Píšete dosť zrozumiteľne?
 • Fungujú hyperlinky?
 • Neprotirečíte si?

Je toho dosť. Pravdepodobne som na niečo zabudol. Prosím, doplňte ma v komentároch pod článkom.

 

Záver

Jaro Dodok mi raz povedal, že dokáže napísať blogpost za 10 až 15 minút. Úprimne mu gratulujem. Ja som asi manták.

No, pevne verím, že keby nechal svoje príspevky deň odstáť a uplatnil tak pravidlo 24 hodín, tak by mohol byť ešte lepší.

Vyskúšajte si to. Napíšte niečo, edituje to, zdokonaľujte a dajte si 24 hodín pauzu. Potom sa k tomu vráťte a celý proces zopakujte. Garantujem vám, že nájdete niečo, čo sa dá vylepšiť.

 

Ako ste na tom vy? Čakáte 24 hodín, kým spravíte finálnu verziu príspevku?

Autor článku,Peter Čelko, je zakladateľom webu  www.petercelko.sk

pridaj hodnotenie

12 komentárov

 1. Ján Žitniak píše:

  No podobnú chybu robím asi aj ja, ale predtým ako publikujem svoj článok na Počítačové školenie, tak si ho niekoľko krát prečítam. Ale je pravda, že na druhý deň ho opäť skontrolujem. Po pár dňoch si ho opäť prečítam a ak je potrebné opravím …

  • Peter Čelko píše:

   Ďakujem veľmi pekne za komentár Jano :) Ja keby som editoval stále, keď sa mi niečo nepáči, tak by som nikdy nič nedal definitívne von.

   Aj to je pre mňa umenie, konečne dať publish a dúfať, že si nespravím hanbu :D

 2. Lucia-Yoko-Efua píše:

  WOW, úžasné prečítať si toto! ;)
  Hehe, celkom sranda, páči sa mi, akoby som to TUŠILA: dokonca už je dlhšie než 24 hod. odkedy som začala písať 1 “mail” pre 2 mojich kamošov, na ktorého dokončenie sa dnes teším – odkedy som sa zobudila, a po dopísaní tohto idem na to! ;)
  Fajn, VIEM, že včera som dosť s tým textom v drafte urobila, no teším sa na ďalšie dnešné editovanie
  a HURÁ, dnes ráno to snáď konečne pošlem! ;)
  Haha, veď moja “intuícia” hovorí, že možno práve tento mail mi “ZMENÍ ŽIVOT”! ;)

  • Peter Čelko píše:

   Skvelé! Držím palce Lucka :) Ak treba pomôcť s editáciou mailu a nie je to veľmi moc osobné, tak mi ho pošli na mail.

   Rád pomôžem a budem držať palce

 3. Jaroslav Dodok píše:

  Peo dal si dokopy zaujímavý príspevok… :) Pri písaní blogov, PR správ či tweetov sa vždy riadim základnými princípmi content marketingu o ktorých hovorím v tejto prezentácii: http://www.slideshare.net/JaroslavDodok/gorila-marketing

  Súhlasím s tebou, že copywriting teda celkovo písanie je náročná a hodnotná vec. Že si treba tému poriadne premyslieť, sondovať na internete a kvalitne ju spracovať.

  Z mojej skúsenosti môžem potvrdiť, že najlepšie, najčítanejšie a najlepšie hodnotené blogy som vytvoril, keď som ich napísal spontánne. Jednoducho vtedy je v texte atmosféra, ktorú potrebuje mať a všetko čo k tomu patrí. A tých blogov je cez 200, spravodajských článkov cez 300 … :)

  Samozrejme pri tvorbe PR textov pre klientov si článok nechám v hlave odležať aj niekoľko dní a kontrolujem ho x krát. Avšak ľudia z mediálneho prostredia by ti vedeli povedať, ako dokáže práca editorov častokrát zničiť krásne dielo redaktorov…

  Takže áno – treba dbať na kvalitu, ale nie na úkor výnimočnosti a autentickosti článku …

 4. Denco píše:

  Pravda, no nerobím to. Nie som žiadny majster bloger, takže by som to asi mal začať uplatnovať. No pred publikovaním niekoľkokrát prečítam.

 5. Lucka B. píše:

  Pokud člověk tvoří velké množství obsahu denně, je poté těžké se zaměřit na kvalitu.. nicméně, pokud má člověk klienty, kteří preferují cenu, ne kvalitu, je těžké se dostat z tohoto bludného kruhu ven, tedy, získat klienty, kteří “nehoní” každou korunu na úkor kvality.

 6. hrki píše:

  napisat blogpost za 15 minut nie je problem. problem je ze potom je vacsinou mizerny co sa tyka kvality. asi kazdy dokaze tliachat rychlo a prazdno o comkolvek, rychlo zo seba vysypat nejaky nazor na nieco a podobne, no ak ma byt obsah hodnotny tak jeho tvorba trva a to tak ze dlho.

  pisal som clanky nad ktyorymi som stravil pol hodinku, mali hlavu a patu, podavali nejaku ucelenu myslienku a z hladiska informacii boli celkom uzitocne, no nikdy nebol ich efekt taky ako pri clankoch nad ktorymi som doslova presedel hodiny

 7. Mrek píše:

  ja si po napísaní článku skontrolujem gramatiku poblishnem ho (vačšinou píšem večer) a rano ked otvorim článok tak si tam najdem také chyby že až :D

 8. Silvia Herianová píše:

  Mne sa osvedčilo nechať text odstáť cez noc a ráno s novými očami si ho znovu pozrieť. VŽDY ho vylepšujem, VŽDY nájdem niečo, čo je naozaj dôležité zmeniť, aby bol text kvalitný. Skoro VŽDY sa divím, že som to predchádzajúci deň nevidela. Niekedy píšem tak, že už pri písaní dokonca počítam s novým pohľadom, ktorý budem mať na druhý deň. Vravím si, teraz neviem ako to mám čo najlepšie napísať, ale zajtra mi určite niečo skrsne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *